Літургійний календар традиційних Церков візантійського обряду

Головне меню
 
I.E.S.

Християнський Календар
є проектом
Інституту Екуменічних Студій

Час ІІІ

Час Третій

Скачати Час Третій церковно-слов'янською мовою можна тут

Священик: Благословенний Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь

Слава тобі, Боже наш, слава тобі.

Царю небесний, утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.

Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3 р.)

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші імени твого ради

Господи, помилуй (3 р.)

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, ти, що єси на небесах, нехай святиться ім’я твоє, нехай прийде царство твоє, нехай буде воля твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Священик: Бо твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.

Хор: Амінь.

Господи, помилуй (12 р.)

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. 

Прийдіте, поклонімся цареві нашому – Богу. Прийдіте, поклонімся Христові, цареві нашому – Богу. Прийдіте, поклонімся і припадім до самого Господа Ісуса Христа – царя і Бога нашого.

 Псалом 16

Вислухай, Господи, справедливу мою справу, почуй моє благання,* прихили вухо до мольби моєї з уст нелукавих. Від тебе має вийти моє слушне право;* очі твої нехай бачать правду. Як вивідаєш моє серце, навідаєшся вночі до мене, вогнем мене випробуєш,* несправедливости в мені не знайдеш. Уста мої не согрішили людським робом;* за словом уст твоїх я зберіг путь закону. Стопи мої твердо тримаються твоєї стежки,* і ноги мої не спіткнулись. До тебе я взиваю, бо ти вислухуєш мене, Боже;* нахили до мене своє вухо, вислухай моє слово. Яви твою предивну милість,* ти, що від ворогів рятуєш тих, що прибігають під твою десницю. Хорони мене, як зіницю ока,* сховай мене в тіні крил твоїх, від грішників, які на мене насідають. Вороги мої люті довкола мене обсіли,* замкнули жирне своє серце, устами згорда промовляють. Ось вони на кожнім кроці мене обступили,* тільки й чигають, щоб мене на землю повалити. Неначе лев, який на здобич зазіхає,* як те левеня, що засідає у сховку. Встань, Господи, йди на нього, повали його;* врятуй мечем від грішника мою душу; Від смертних, Господи, рукою твоєю,* від людей, яких доля — життя дочасне, яких живіт ти наповняєш достатками своїми. Ними насичуються їхні діти,* а рештки лишають своїм немовлятам. А я в моїй правді твоє лице побачу * і, проснувшися, насичусь твоїм видом.

Псалом 24

До тебе, Господи, підношу душу мою,* на тебе покладаюсь, Боже мій. Не дай, щоб я осоромивсь!* Не дай, щоб вороги мої злораділи наді мною. Бо ніхто з тих, що на тебе чекає, не осоромиться.* Нехай осоромиться, хто зраджує без причини. Вкажи мені, Господи, твої дороги,* навчи мене, Де твої стежки. Напути мене по твоїй правді й навчи мене,* бо ти Бог, мій Спаситель, тебе очікую увесь день. Згадай про твоє милосердя, Господи,* і про твою милість, вона бо споконвіку. Гріхів юности моєї і переступів моїх не згадуй,* з милосердя твого згадай мене, Господи, доброти твоєї ради. Добрий Господь і праведний,* тому й навчає грішників дороги. Наводить покірливих на правду* і навчає смиренних путі своєї. Усі стежки Господні – милість і правда* для тих, що бережуть завіт його і свідоцтва його. Імени твого ради, Господи,* відпусти гріх мій, бо він великий. Хто він, той чоловік, що Господа боїться?* Він вкаже йому дорогу, яку той має вибрати. Сам він зазнає щастя,* і рід його успадкує землю. Довірливий Господь до тих, які його бояться,* і свій завіт дає їм знати. Очі мої завжди до Господа,* бо він звільнить від сіті мої ноги. Зглянься і змилосердься наді мною,* бо я самотній і нещасний. Злагідни скорботи мого серця* і виведи мене з тісноти моєї. Споглянь на моє горе й на труд мій,* і відпусти всі гріхи мої. Глянь, яка безліч ворогів у мене;* ненавистю лютою ненавидять мене. Збережи мою душу й спаси мене,* щоб я не за знав ганьби, бо до тебе прибігаю. Нехай правота і досконалість мене зберігають, бо на тебе, Господи, я надіюсь. Визволь Ізраїля, о Боже,* від усіх його скорбот.

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої милости твоєї,* і багатством щедрот твоїх очисти мене з беззаконня мого. Обмий мене повнотою з беззаконня мого,* і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю,* і гріх мій є завжди передо мною. Проти тебе єдиного я згрішив* і перед тобою зло вчинив; То й правий ти в словах твоїх* і переможеш, коли будеш судити. Це бо в беззаконнях я зачатий,* і в гріхах породила мене мати моя. Це бо істину полюбив єси,* невідоме й таємне мудрости своєї явив ти мені. Окропи мене іссопом, і очищуся,* обмий мене, і стану біліший від снігу. Дай мені відчути радість і веселість,* зрадіють кості сокрушені. Відверни лице твоє від гріхів моїх,* і всі беззаконня мої очисти. Серце чисте створи в мені, Боже,* і духа правого обнови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця твого,* і Духа твого Святого не відійми від мене. Поверни мені радість спасіння твого,* і духом владичним утверди мене. Вкажу беззаконним дороги твої,* і нечестиві до тебе навернуться. Визволь мене від вини крови, Боже, Боже спасіння мого,* і язик мій радісно прославить справедливість твою. Господи, губи мої відкрий,* і уста мої сповістять хвалу твою. Бо якби ти жертви захотів, дав би я,* та всепалення не миле тобі. Жертва Богові – дух сокрушений,* серцем сокрушеним і смиренним Бог не погордить. Ущаслив, Господи, благоволінням твоїм Сіон,* і нехай відбудуються стіни єрусалимські. Тоді вподобаєш собі жертву правди, приношення і всепалення;* тоді покладуть на вівтар твій тельців. Хор кінчає читання псалмів: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові: І нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя: Слава тобі, Боже! (З р.). Господи, помилуй (3 р.). Тропар за уставом;

І нині: Богородице, ти лоза істинна,* що виростила нам Плід життя.* Тебе благаємо:* Молися, Владичице, з апостолами і всіма святими,* щоб помилувані були душі наші.


Якщо Великий Піст, співаємо оцей тропар (г. 6) Господи, ти пресвятого твого Духа* в тре тю годину на апостолів твоїх послав;* не відійми ж його, Благий, від нас,* а обнови нас, що молимося тобі.

Стих: Серце чисте створи в мені, Боже,* і духа правого обнови в нутрі моєму.

Стих: Не відкинь мене від лиця твого,* і Духа твого Святого не відійми від мене.

Слава і нині: Богородице, ти лоза... (див. вище).


Господь Бог благословенний,* благословенний Господь день у день;* сприяти буде нам Бог спасіння нашого;* Бог наш, Бог — Спаситель.

Святий Боже; Пресвята Тройце; Отче наш; і кондак.


Якщо Великий Піст, замість кондака співаємо оці тропарі: (г.8) Благословенний ти, Христе Боже наш,* що рибалок премудрими появив;* пославши їм Духа Святого,* ними ти полонив вселенну.* Чоловіколюбче, — слава тобі!

Слава: Негайну й певну подавай утіху слугам твоїм, Ісусе,* коли сумують душі наші.* Не покидай душ наших у скорботах,* не віддаляйся від помислів наших у нещастях,* але завжди на поміч нам поспішай.

І нині: Богородице Пресвята!* Ти – надія, заступництво й захист християн,* стіна непоборна, тихе пристановище знеможених.* Отже, як та, Що світ спасає своєю невпинною молитвою,* згадай і про нас, Діво Всехвальна.


Господи, помилуй (40 р.).

Ти, що повсякчас і кожної години на небі й на землі приймаєш поклін і славу, Боже добрий, довготерпеливий й многомилостивий, що праведних любиш, і грішних милуєш, і всіх кличеш до спасіння, заради обіцянки майбутніх благ! Прийми, Господи, в цю хвилину й наші молитви і спрямуй життя наше до твоїх заповідей. Душі наші освяти, тіла очисти, думки наші направ, розум очисти й протверези, і визволь нас від усякої скорботи, лиха й слабування. Захисти нас святими ангелами твоїми, щоб ми, їх охороною збережені й напоумлені, осягнули єдність віри та зрозуміння неприступної твоєї слави, бо ти благословенний на віки вічні. Амінь.

Господи, помилуй (3 р.). Слава і нині: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу і від серафимів,* що без зотління Бога Слово породила,* сущу Богородицю, тебе величаємо. Іменем Господнім благослови, отче!

Священик: Боже, змилуйся над нами і благослови нас; світлом лиця твого осяй нас і помилуй нас. Хор: Амінь.


Якщо Великий Піст, читай Молитву св. Єфрема: Господи і Владико життя мого! Духа лінивства, недбайливости, властолюб'я і пустомовства віджени від мене. (Доземний поклін).

Духа чистоти, покори, терпеливости й любови даруй мені, слузі твоєму. (Доземний поклін).

Так, Господи, Царю! Дай мені бачити гріхи мої і не осуджувати брата мого, бо ти благословенний на віки віків. Амінь. (Доземний поклін).

Боже, милостивий будь мені грішному! Боже, очисти мої гріхи і помилуй мене! Без числа нагрішив я, Господи, прости мені! (12 малих поклонів).

Святий Боже; Пресвята Тройце; Отче наш. Господи, помилуй (12 р.) – і молитва на Час 3–ий:


Молитва на Час 3–ій

Владико, Боже, Отче вседержителю, Господи Сину єдинородний, Ісусе Христе і Святий Душе –єдине Божество і єдина сило! Помилуй мене грішного і, якими задумами знаєш, спаси мене недостойного слугу твого, бо ти благословенний на віки віків. Амінь.

Священик: Слава тобі, Христе Боже, надіє наша, слава тобі!

Хор: Слава і нині: Господи, помилуй (3 р.). Благослови.

Священик: Христос, істинний Бог наш, молитвами пречистої своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець. Хор: Амінь.